Amphenol Industrial MS3102E36-9P
MS3102E36-9P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E36-9P
Brief Description
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E36-9P.pdf
Availability of MS3102E36-9P
QUANTITY
MS3102E36-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E36-9P
Internal Part NumberEIS-MS3102E36-9P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert36-9
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E36-9P
Related LinksMS3102, MS3102E36-9P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E36-9P Details Description
Related parts for MS3102E36-9P
CONN SCSI .085" MALE RA 50POS datasheet.pdf
SW ROTARY SP WHT TIP SM KNOB PC datasheet.pdf
CONN RING STRGHT 4 AWG #5/16 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT 200MHZ 44LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP 140MF -20% +80% 3.6V SMD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf