Amphenol Industrial MS3102R22-7S
MS3102R22-7S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102R22-7S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102R22-7S.pdf
Availability of MS3102R22-7S
QUANTITY
MS3102R22-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102R22-7S
Internal Part NumberEIS-MS3102R22-7S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert22-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102R22-7S
Related LinksMS3102, MS3102R22-7S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102R22-7S Details Description
Related parts for MS3102R22-7S
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf