Amphenol Industrial MS3106A14S-10P
MS3106A14S-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A14S-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A14S-10P.pdf
Availability of MS3106A14S-10P
QUANTITY
MS3106A14S-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A14S-10P
Internal Part NumberEIS-MS3106A14S-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A14S-10P
Related LinksMS3106A, MS3106A14S-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A14S-10P Details Description
Related parts for MS3106A14S-10P
TVS DIODE 28VWM 45.5VC DO201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 39POS datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 L.104 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 400V SCREW datasheet.pdf