Amphenol Industrial MS3106A20-4PX
MS3106A20-4PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A20-4PX
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3106A20-4PX.pdf
Availability of MS3106A20-4PX
QUANTITY
MS3106A20-4PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A20-4PX
Internal Part NumberEIS-MS3106A20-4PX
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A20-4PX
Related LinksMS3106, MS3106A20-4PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A20-4PX Details Description
Related parts for MS3106A20-4PX
DEV USER CABLE E10A-USB 14-PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-92 datasheet.pdf
HPI 2.0MM,HSG,2POS,BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf