Amphenol Industrial MS3106A22-23P
MS3106A22-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-23P
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A22-23P.pdf
Availability of MS3106A22-23P
QUANTITY
MS3106A22-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-23P
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-23P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-23P
Related LinksMS3106, MS3106A22-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-23P Details Description
Related parts for MS3106A22-23P
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
RES MO 2W 22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN POWER TAP 10POS VERT datasheet.pdf
FUSE STRIP 36V W/O HOUSING 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MINITEK II SMT HDR datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf