Amphenol Industrial MS3106A22-5P
MS3106A22-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A22-5P.pdf
Availability of MS3106A22-5P
QUANTITY
MS3106A22-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-5P
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert22-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-5P
Related LinksMS3106, MS3106A22-5P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-5P Details Description
Related parts for MS3106A22-5P
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 2 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf