Amphenol Industrial MS3106A24-6P
MS3106A24-6P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A24-6P
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3106A24-6P.pdf
Availability of MS3106A24-6P
QUANTITY
MS3106A24-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A24-6P
Internal Part NumberEIS-MS3106A24-6P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A24-6P
Related LinksMS3106, MS3106A24-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A24-6P Details Description
Related parts for MS3106A24-6P
CONN RECEPT CMC 14POS REV SER 1 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR 20QFN datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 0.08A 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf