Amphenol Industrial MS3106A32-13P
MS3106A32-13P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A32-13P
Brief Description
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A32-13P.pdf
Availability of MS3106A32-13P
QUANTITY
MS3106A32-13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A32-13P
Internal Part NumberEIS-MS3106A32-13P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert32-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A32-13P
Related LinksMS3106, MS3106A32-13P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A32-13P Details Description
Related parts for MS3106A32-13P
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 86MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf