Amphenol Industrial MS3106A36-52PW
MS3106A36-52PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A36-52PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A36-52PW.pdf
Availability of MS3106A36-52PW
QUANTITY
MS3106A36-52PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A36-52PW
Internal Part NumberEIS-MS3106A36-52PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A36-52PW
Related LinksMS3106A, MS3106A36-52PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A36-52PW Details Description
Related parts for MS3106A36-52PW
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR SMBUS 28TSSOP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 15/32 INCAND SOLDER datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
STOP WIRE datasheet.pdf
25POS F FILT TY5 R/A .370 M3 datasheet.pdf