ITT Cannon, LLC MS3106E12S-3PZ
MS3106E12S-3PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E12S-3PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106E12S-3PZ.pdf
Availability of MS3106E12S-3PZ
QUANTITY
MS3106E12S-3PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E12S-3PZ
Internal Part NumberEIS-MS3106E12S-3PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E12S-3PZ
Related LinksMS3106E, MS3106E12S-3PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E12S-3PZ Details Description
Related parts for MS3106E12S-3PZ
ROUND SPACER M9 PVC 3/8" datasheet.pdf
IC 16-BIT BUS TERM ARRAY20-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 51LGT TYPE A 5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 27PR SHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf