ITT Cannon, LLC MS3106E12S-3PZ
MS3106E12S-3PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E12S-3PZ
Brief Description
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106E12S-3PZ.pdf
Availability of MS3106E12S-3PZ
QUANTITY
MS3106E12S-3PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E12S-3PZ
Internal Part NumberEIS-MS3106E12S-3PZ
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E12S-3PZ
Related LinksMS3106E, MS3106E12S-3PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E12S-3PZ Details Description
Related parts for MS3106E12S-3PZ
FUSE 12A 125V ALARM IND FAST datasheet.pdf
PANEL FRONT 31.5X19X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 8OUTPUT 32-VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 720MA 441 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf