ITT Cannon, LLC MS3106E12S-3SF187
MS3106E12S-3SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E12S-3SF187
Brief Description
CONN PLUG 2POS CABLE SKT
Datasheet Download
MS3106E12S-3SF187.pdf
Availability of MS3106E12S-3SF187
QUANTITY
MS3106E12S-3SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E12S-3SF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E12S-3SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E12S-3SF187
Related LinksMS3106E1, MS3106E12S-3SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E12S-3SF187 Details Description
Related parts for MS3106E12S-3SF187
RELAY REED RF SPST-NC 1A 24V datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR DL-CH 16-QSOP datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 2.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 7POS SMD R/A datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf