ITT Cannon, LLC MS3106E12S-4P
MS3106E12S-4P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E12S-4P
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
MS3106E12S-4P.pdf
Availability of MS3106E12S-4P
QUANTITY
MS3106E12S-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E12S-4P
Internal Part NumberEIS-MS3106E12S-4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert12S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E12S-4P
Related LinksMS3106, MS3106E12S-4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E12S-4P Details Description
Related parts for MS3106E12S-4P
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf