ITT Cannon, LLC MS3106E18-3SF187
MS3106E18-3SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E18-3SF187
Brief Description
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106E18-3SF187.pdf
Availability of MS3106E18-3SF187
QUANTITY
MS3106E18-3SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E18-3SF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E18-3SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert18-3
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E18-3SF187
Related LinksMS3106E1, MS3106E18-3SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E18-3SF187 Details Description
Related parts for MS3106E18-3SF187
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
32 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf