ITT Cannon, LLC MS3106E20-23PF187
MS3106E20-23PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E20-23PF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3106E20-23PF187.pdf
Availability of MS3106E20-23PF187
QUANTITY
MS3106E20-23PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E20-23PF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E20-23PF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E20-23PF187
Related LinksMS3106E2, MS3106E20-23PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E20-23PF187 Details Description
Related parts for MS3106E20-23PF187
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN CIRC 4POS SKT W/CABLE 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
M18 SHLD 8MM PNP NO/NC CABLE datasheet.pdf