ITT Cannon, LLC MS3106E20-27SXF187
MS3106E20-27SXF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E20-27SXF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106E20-27SXF187.pdf
Availability of MS3106E20-27SXF187
QUANTITY
MS3106E20-27SXF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E20-27SXF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E20-27SXF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E20-27SXF187
Related LinksMS3106E20, MS3106E20-27SXF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E20-27SXF187 Details Description
Related parts for MS3106E20-27SXF187
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 15AU datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf