Amphenol Industrial MS3106E22-12S
MS3106E22-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E22-12S
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106E22-12S.pdf
Availability of MS3106E22-12S
QUANTITY
MS3106E22-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E22-12S
Internal Part NumberEIS-MS3106E22-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E22-12S
Related LinksMS3106, MS3106E22-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106E22-12S Details Description
Related parts for MS3106E22-12S
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
VARISTOR 17.16V 30A 0612 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RJI SIDE CUTTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-1500PSIG 0-5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf