ITT Cannon, LLC MS3106E24-11PF187
MS3106E24-11PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E24-11PF187
Brief Description
CONN PLUG 9POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3106E24-11PF187.pdf
Availability of MS3106E24-11PF187
QUANTITY
MS3106E24-11PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E24-11PF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E24-11PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E24-11PF187
Related LinksMS3106E2, MS3106E24-11PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E24-11PF187 Details Description
Related parts for MS3106E24-11PF187
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf