ITT Cannon, LLC MS3106E24-28PX
MS3106E24-28PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E24-28PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106E24-28PX.pdf
Availability of MS3106E24-28PX
QUANTITY
MS3106E24-28PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E24-28PX
Internal Part NumberEIS-MS3106E24-28PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E24-28PX
Related LinksMS3106E, MS3106E24-28PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E24-28PX Details Description
Related parts for MS3106E24-28PX
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/X datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf