Standex-Meder Electronics SIL24-1A72-71L
SIL24-1A72-71L picture photo
Mfg. Part Number
SIL24-1A72-71L
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 0.5A 24V
Datasheet Download
SIL24-1A72-71L.pdf
Availability of SIL24-1A72-71L
QUANTITY
SIL24-1A72-71L Order Process
Ship out your order
Specifications of SIL24-1A72-71L
Internal Part NumberEIS-SIL24-1A72-71L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
RF Reed Relays Presentation – Part 1
RF Reed Relays Presentation-Part 2
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesSIL
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time0.7ms
Release Time0.1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power290 mW
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIL24-1A72-71L
Related LinksSIL24-1, SIL24-1A72-71L Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
SIL24-1A72-71L Details Description
Related parts for SIL24-1A72-71L
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 3POS W/SOCKET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
IC NFC CONTACTLESS TXRX 32HVQFN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB32 PG29 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 44QFN datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf