ITT Cannon, LLC MS3106F24-11PW
MS3106F24-11PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F24-11PW
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106F24-11PW.pdf
Availability of MS3106F24-11PW
QUANTITY
MS3106F24-11PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F24-11PW
Internal Part NumberEIS-MS3106F24-11PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F24-11PW
Related LinksMS3106F, MS3106F24-11PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106F24-11PW Details Description
Related parts for MS3106F24-11PW
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 23 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf