Amphenol Industrial MS3106F24-20P
MS3106F24-20P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F24-20P
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106F24-20P.pdf
Availability of MS3106F24-20P
QUANTITY
MS3106F24-20P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F24-20P
Internal Part NumberEIS-MS3106F24-20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F24-20P
Related LinksMS3106, MS3106F24-20P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106F24-20P Details Description
Related parts for MS3106F24-20P
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PRESSURE N.C. 10PSI datasheet.pdf
RES .05 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6'C datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SMT D/R W/OCAP .38AULF datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf