ITT Cannon, LLC MS3106F24-28PWF187
MS3106F24-28PWF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F24-28PWF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3106F24-28PWF187.pdf
Availability of MS3106F24-28PWF187
QUANTITY
MS3106F24-28PWF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F24-28PWF187
Internal Part NumberEIS-MS3106F24-28PWF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F24-28PWF187
Related LinksMS3106F24, MS3106F24-28PWF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106F24-28PWF187 Details Description
Related parts for MS3106F24-28PWF187
CONN CARD EXTEND 26POS .050" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X64.5MM 208VAC TERM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf