Amphenol Industrial MS3106R20-21S
MS3106R20-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R20-21S
Brief Description
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106R20-21S.pdf
Availability of MS3106R20-21S
QUANTITY
MS3106R20-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R20-21S
Internal Part NumberEIS-MS3106R20-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-21
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R20-21S
Related LinksMS3106, MS3106R20-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106R20-21S Details Description
Related parts for MS3106R20-21S
IC TXRX RS232 ESD 24TSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 600MA 1.38 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BK 25X4' datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf