ITT Cannon, LLC MS3106R20-4P
MS3106R20-4P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R20-4P
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106R20-4P.pdf
Availability of MS3106R20-4P
QUANTITY
MS3106R20-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R20-4P
Internal Part NumberEIS-MS3106R20-4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R20-4P
Related LinksMS3106, MS3106R20-4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R20-4P Details Description
Related parts for MS3106R20-4P
CONN HDR 20POS STR DUAL .163 TIN datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RUBBER BOOT FOR MODEL MG1 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 1KV 4SMDIP datasheet.pdf