ITT Cannon, LLC MS3106R36-10SY
MS3106R36-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R36-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106R36-10SY.pdf
Availability of MS3106R36-10SY
QUANTITY
MS3106R36-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R36-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3106R36-10SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R36-10SY
Related LinksMS3106R, MS3106R36-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R36-10SY Details Description
Related parts for MS3106R36-10SY
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CAP 9POS MINI-U-MNL GREEN datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 8" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 300MM datasheet.pdf
RES SMD 7.77K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf