Amphenol Industrial MS3108A24-5S
MS3108A24-5S picture photo
Mfg. Part Number
MS3108A24-5S
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
MS3108A24-5S.pdf
Availability of MS3108A24-5S
QUANTITY
MS3108A24-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108A24-5S
Internal Part NumberEIS-MS3108A24-5S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108A24-5S
Related LinksMS3108, MS3108A24-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108A24-5S Details Description
Related parts for MS3108A24-5S
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN MALE 6POS REAR/SCREW MOUNT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf