Amphenol Industrial MS3108A28-11P
MS3108A28-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108A28-11P
Brief Description
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108A28-11P.pdf
Availability of MS3108A28-11P
QUANTITY
MS3108A28-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108A28-11P
Internal Part NumberEIS-MS3108A28-11P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108A28-11P
Related LinksMS3108, MS3108A28-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108A28-11P Details Description
Related parts for MS3108A28-11P
ASSY SCREWLOCK 4-40 FEMALE .433" datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A 5SON datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf