Phihong USA PSAC60W-560-R-C4
PSAC60W-560-R-C4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-C4
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-C4.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-C4
QUANTITY
PSAC60W-560-R-C4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-C4
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-C4
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-C4
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-C4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-C4 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-C4
FAN AXIAL 92X25MM CR0924HB-A70GL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 7POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR SGL-SUPPLY SOT23-6 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 450W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf