Amphenol Industrial MS3108E24-6P
MS3108E24-6P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E24-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
MS3108E24-6P.pdf
Availability of MS3108E24-6P
QUANTITY
MS3108E24-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E24-6P
Internal Part NumberEIS-MS3108E24-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E24-6P
Related LinksMS3108, MS3108E24-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E24-6P Details Description
Related parts for MS3108E24-6P
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MINISAS SHIELD 36POS datasheet.pdf
ANALOG OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf