Amphenol Industrial MS3108E28-8S
MS3108E28-8S picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E28-8S
Brief Description
CONN PLUG 12POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS3108E28-8S.pdf
Availability of MS3108E28-8S
QUANTITY
MS3108E28-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E28-8S
Internal Part NumberEIS-MS3108E28-8S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-8
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E28-8S
Related LinksMS3108, MS3108E28-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E28-8S Details Description
Related parts for MS3108E28-8S
CONN RECEPT HR 13POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 30A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES 845 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf