ITT Cannon, LLC MS3108R16-11P
MS3108R16-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108R16-11P
Brief Description
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108R16-11P.pdf
Availability of MS3108R16-11P
QUANTITY
MS3108R16-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108R16-11P
Internal Part NumberEIS-MS3108R16-11P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108R16-11P
Related LinksMS3108, MS3108R16-11P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108R16-11P Details Description
Related parts for MS3108R16-11P
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.1A 120 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY SNAPLOCK R/A COAX datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
A-532-06 RING AVIKRIMP SPM datasheet.pdf
AMTEMMA 821-896MHZ 3DB-MEG NMO datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
39+39 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf