ITT Cannon, LLC MS3108R16-9P
MS3108R16-9P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108R16-9P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108R16-9P.pdf
Availability of MS3108R16-9P
QUANTITY
MS3108R16-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108R16-9P
Internal Part NumberEIS-MS3108R16-9P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108R16-9P
Related LinksMS3108, MS3108R16-9P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108R16-9P Details Description
Related parts for MS3108R16-9P
IC REG/SUPERVSRY 5V 100MA 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .156" datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CCTV DELUXE 6" RISE KNOB SET WHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 20V SMD datasheet.pdf