Amphenol Industrial MS3110E14-15P
MS3110E14-15P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E14-15P.pdf
Availability of MS3110E14-15P
QUANTITY
MS3110E14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E14-15P
Internal Part NumberEIS-MS3110E14-15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E14-15P
Related LinksMS3110, MS3110E14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110E14-15P Details Description
Related parts for MS3110E14-15P
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
MULTIPLEXER DGTL 8-CHAN 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5.72MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6LLP datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 18.7UH T38 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
SAC-3P-M 8MS/ 3 0-600/M 8FR FB datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 25 V datasheet.pdf