ITT Cannon, LLC MS3110E20-41SX
MS3110E20-41SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E20-41SX
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110E20-41SX.pdf
Availability of MS3110E20-41SX
QUANTITY
MS3110E20-41SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E20-41SX
Internal Part NumberEIS-MS3110E20-41SX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E20-41SX
Related LinksMS3110E, MS3110E20-41SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110E20-41SX Details Description
Related parts for MS3110E20-41SX
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC INTERACE LINE 3.3V 44-MQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 4MHZ M2P datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf