ITT Cannon, LLC MS3110E20-41SY
MS3110E20-41SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E20-41SY
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110E20-41SY.pdf
Availability of MS3110E20-41SY
QUANTITY
MS3110E20-41SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E20-41SY
Internal Part NumberEIS-MS3110E20-41SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E20-41SY
Related LinksMS3110E, MS3110E20-41SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110E20-41SY Details Description
Related parts for MS3110E20-41SY
IC OPAMP INSTR 2MHZ TO99-8 datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM PNP/NO datasheet.pdf
MOD RX HYBRID 418.0MHZ SM-20L datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 36MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W SMBG datasheet.pdf