ITT Cannon, LLC MS3110E22-55PY
MS3110E22-55PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E22-55PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E22-55PY.pdf
Availability of MS3110E22-55PY
QUANTITY
MS3110E22-55PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E22-55PY
Internal Part NumberEIS-MS3110E22-55PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E22-55PY
Related LinksMS3110E, MS3110E22-55PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110E22-55PY Details Description
Related parts for MS3110E22-55PY
CONN CIC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.45A 180 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf