Amphenol Industrial MS3110F18-11P
MS3110F18-11P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F18-11P
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110F18-11P.pdf
Availability of MS3110F18-11P
QUANTITY
MS3110F18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F18-11P
Internal Part NumberEIS-MS3110F18-11P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F18-11P
Related LinksMS3110, MS3110F18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110F18-11P Details Description
Related parts for MS3110F18-11P
RELAY SOFTSTART 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB BS LD 37-47MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
ACCELEROMETER 12LGA datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 24V LED RED datasheet.pdf
CRYSTAL 8.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf