Amphenol Industrial MS3110F24-61S
MS3110F24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110F24-61S.pdf
Availability of MS3110F24-61S
QUANTITY
MS3110F24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3110F24-61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F24-61S
Related LinksMS3110, MS3110F24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110F24-61S Details Description
Related parts for MS3110F24-61S
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH DUAL 24LAMINATECSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 54 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
DSUB 62PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf