Amphenol Industrial MS3110J14-18S
MS3110J14-18S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110J14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3110J14-18S.pdf
Availability of MS3110J14-18S
QUANTITY
MS3110J14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110J14-18S
Internal Part NumberEIS-MS3110J14-18S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110J14-18S
Related LinksMS3110, MS3110J14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110J14-18S Details Description
Related parts for MS3110J14-18S
DIAL SCALE 1TURN UNCALIBRTD ALUM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SC-82AB datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 P TH PLUG WC datasheet.pdf
60V N-CHANNEL MOSFET H-BRIDGE IC datasheet.pdf