ITT Cannon, LLC MS3110P12-10PW
MS3110P12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3110P12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3110P12-10PW.pdf
Availability of MS3110P12-10PW
QUANTITY
MS3110P12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110P12-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3110P12-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110P12-10PW
Related LinksMS3110P, MS3110P12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110P12-10PW Details Description
Related parts for MS3110P12-10PW
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PWR SW BI-DIR PCHAN 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6.0" DIA datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
INSERT TURRET 16 GA datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf