Amphenol Industrial MS3110P14-12S
MS3110P14-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110P14-12S
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110P14-12S.pdf
Availability of MS3110P14-12S
QUANTITY
MS3110P14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110P14-12S
Internal Part NumberEIS-MS3110P14-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110P14-12S
Related LinksMS3110, MS3110P14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110P14-12S Details Description
Related parts for MS3110P14-12S
TRANS PNP DARL 60V 0.5A TO92 datasheet.pdf
TRACE BUFFER MODULE MATHIAS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS 30GOLD .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W MFLAT datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf