ITT Cannon, LLC MS3111E12-10PW
MS3111E12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3111E12-10PW
Brief Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111E12-10PW.pdf
Availability of MS3111E12-10PW
QUANTITY
MS3111E12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111E12-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3111E12-10PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111E12-10PW
Related LinksMS3111E, MS3111E12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111E12-10PW Details Description
Related parts for MS3111E12-10PW
SWITCH DIP SIDE-ACT SEALED 7POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 350MHZ 352TBGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 29AWG PCB datasheet.pdf
SPLICE HLDR ELASTOMRC TAPE ASY datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V DO213AB datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf