ITT Cannon, LLC MS3111F12-8PY
MS3111F12-8PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F12-8PY
Brief Description
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111F12-8PY.pdf
Availability of MS3111F12-8PY
QUANTITY
MS3111F12-8PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F12-8PY
Internal Part NumberEIS-MS3111F12-8PY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F12-8PY
Related LinksMS3111, MS3111F12-8PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111F12-8PY Details Description
Related parts for MS3111F12-8PY
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852WH/H9991TR10" datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR26S/AE26G/CKR26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT EYEMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf