Amphenol Industrial MS3111F16-26S
MS3111F16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111F16-26S.pdf
Availability of MS3111F16-26S
QUANTITY
MS3111F16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3111F16-26S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F16-26S
Related LinksMS3111, MS3111F16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111F16-26S Details Description
Related parts for MS3111F16-26S
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE 50LB NAT 14.7X.19" datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=500FT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf