ITT Cannon, LLC MS3111F18-30S
MS3111F18-30S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F18-30S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111F18-30S.pdf
Availability of MS3111F18-30S
QUANTITY
MS3111F18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F18-30S
Internal Part NumberEIS-MS3111F18-30S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F18-30S
Related LinksMS3111, MS3111F18-30S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111F18-30S Details Description
Related parts for MS3111F18-30S
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 12BIT 1:3 MUX/DEMUX 56-TVSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
HOLDER CR2032 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf