Amphenol Industrial MS3111F18-32S
MS3111F18-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111F18-32S.pdf
Availability of MS3111F18-32S
QUANTITY
MS3111F18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F18-32S
Internal Part NumberEIS-MS3111F18-32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F18-32S
Related LinksMS3111, MS3111F18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111F18-32S Details Description
Related parts for MS3111F18-32S
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC 4.625V 5% SOT223-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
HDMI SW 3:1 EQUALIZER 100LQFP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 17POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf