ITT Cannon, LLC MS3111F20-41S
MS3111F20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F20-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111F20-41S.pdf
Availability of MS3111F20-41S
QUANTITY
MS3111F20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3111F20-41S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F20-41S
Related LinksMS3111, MS3111F20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111F20-41S Details Description
Related parts for MS3111F20-41S
LABEL LSR POLY WHITE 1 X 1.33" datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf