SSI Technologies Inc P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-Z-M12-4.5OVP-000-000
CONN RECEPT IDC 10POS 28-26 AWG datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD SPM 600V 50A SPMCA-A34 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf