ITT Cannon, LLC MS3111J16-26SW
MS3111J16-26SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3111J16-26SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
MS3111J16-26SW.pdf
Availability of MS3111J16-26SW
QUANTITY
MS3111J16-26SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111J16-26SW
Internal Part NumberEIS-MS3111J16-26SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111J16-26SW
Related LinksMS3111J, MS3111J16-26SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111J16-26SW Details Description
Related parts for MS3111J16-26SW
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 7.5NS 672FPBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 34 POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5U 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf